Łaty i kontrłaty dachowe

Łaty dachowe podstawowy element w budownictwie

Łaty dachowe to podstawowy drewniany element konstrukcji każdego dachu, który chcemy pokryć blachodachówką, dachówką ceramiczną lub betonową. Idealnie przycięte pozwalają na precyzyjny montaż pokrycia. Według polskiej normy budowlanej powinny mieć wymiar 40 mm x 60 mm, jednak w praktyce ma na to wpływ także wiele innych czynników, jak na przykład kąt nachylenia dachu czy ciężar całego pokrycia dachowego.

Kontrłaty dachowe, do czego służą?

Kontrłaty dachowe to kolejny ważny element budowy dachu. Położone pod łaty, gwarantują prawidłową wentylację całej konstrukcji, a także niwelują nierówności połaci. Razem z łatami dachowymi tworzą alternatywę dla sztywnych poszyć dachowych, a dzięki swojej lekkości zyskują dużą popularność w nowym budownictwie domów jednorodzinnych, garaży drewnianych czy domków letniskowych. Takie rozwiązanie nie obciąża nadmiernie więźby i jest szczególnie polecane do budynków z dachem skośnym.

Łaty i kontrłaty dachowe z naszego tartaku charakteryzują się świetną jakością, doskonałą impregnacją oraz precyzją wykonania. Zamów elementy drewniane do budowy domu ze sprawdzonego tartaku skontaktuj się z nami!