Łaty i kontrłaty dachowe

Łaty dachowe podstawowy element w budownictwie

Łaty dachowe to podstawowy drewniany element konstrukcji każdego dachu, który chcemy pokryć blachodachówką, dachówką ceramiczną lub betonową. Idealnie przycięte pozwalają na precyzyjny montaż pokrycia. Według polskiej normy budowlanej powinny mieć wymiar 40 mm x 60 mm, jednak w praktyce ma na to wpływ także wiele innych czynników, jak na przykład kąt nachylenia dachu czy ciężar całego pokrycia dachowego.

Kontrłaty dachowe, do czego służą?

Kontrłaty dachowe to kolejny ważny element budowy dachu. Położone pod łaty, gwarantują prawidłową wentylację całej konstrukcji, a także niwelują nierówności połaci. Razem z łatami dachowymi tworzą alternatywę dla sztywnych poszyć dachowych, a dzięki swojej lekkości zyskują dużą popularność w nowym budownictwie domów jednorodzinnych, garaży drewnianych czy domków letniskowych. Takie rozwiązanie nie obciąża nadmiernie więźby i jest szczególnie polecane do budynków z dachem skośnym.

Łaty i kontrłaty dachowe z naszego tartaku charakteryzują się świetną jakością, doskonałą impregnacją oraz precyzją wykonania. Zamów elementy drewniane do budowy domu ze sprawdzonego tartaku skontaktuj się z nami!

Zastosowanie i prawidłowy montaż łat oraz kontrłat dachowych

Łaty i kontrłaty dachowe stanowią kluczowy element konstrukcji dachu spadzistego, gwarantując mu trwałość, szczelność oraz ochronę przed niekorzystnymi czynnikami. Montaż tych drewnianych wyrobów pozwala między innymi na stworzenie szczeliny wentylacyjnej zapewniającej swobodny przepływ powietrza, jak również na zachowanie odpowiedniej odległości pokrycia dachowego od warstwy krycia wstępnego, co z kolei stanowi podstawę szczelności całości. Przede wszystkim jednak umożliwia prawidłowe zamontowanie dachówek. Łaty i kontrłaty dachowe muszą być założone w odpowiednich odległościach od siebie, tak aby dachówki za bardzo nie nachodziły na siebie, a zarazem nie były przesadnie rozdzielone.

Wysokogatunkowe łaty i kontrłaty dachowe z naszego tartaku

W naszym tartaku oferujemy kontrłaty oraz łaty dachowe wykonywane z wysokogatunkowego drewna pochodzącego wyłącznie ze sprawdzonego, zaufanego, legalnego źródła. Zakupujemy je bowiem od Lasów Państwowych, realizując zarówno zlecenia hurtowe, jak i mniejsze. Wśród cech charakteryzujących proponowane wyroby wymienić można znakomitą wytrzymałość, odporność na różnorodne, szkodliwe czynniki, osiągalną dzięki zastosowaniu starannie wyselekcjonowanych impregnatów, jak również perfekcyjną precyzję wykonania. Gwarantuje to nienaganną solidność dachu wykonanego z naszych łat i kontrłat dachowych, a przez to jego wieloletnią trwałość.

Sprzedaż, a także dostawa łat i kontrłat dachowych

Wysokiej jakości łaty oraz kontrłaty dachowe dostępne w ofercie tartaku przeznaczone są zarówno dla składów budowlanych lub przedsiębiorstw działających w branży stolarskiej, jak i dla Klientów indywidualnych. Oprócz tego dysponujemy również własnym, wyspecjalizowanym transportem, który pozwala nam na dostarczanie zamówionych wyrobów tartacznych do wskazanego miejsca w rejonie Krakowa, a także okolicznych miejscowości. Zapewniamy też usługę rozładunku łat i kontrłat dachowych. Zapraszamy do kontaktu!